Březen 2016

Pestré vrstvy

19. března 2016 v 23:05 Recenze

Pestré vrstvy
Nové vydání románu z hornické Ostravy a holandského exilu

Autobiografická próza Pestré vrstvy je první napsanou a vydanou knihou Ivana Landsmanna, bývalého horníka a emigranta. Rukopis byl dokončen v červnu 1986, ale kniha byla vydána až po třinácti letech v roce 1999 v nakladatelství Torst. S převahou tehdy zvítězila v prestižní anketě Lidových novin o nejlepší knihu roku a během času se z ní stala "kultovka jako cyp". V roce 2013 podle ní vznikla úspěšná inscenace v Divadle Petra Bezruče. Pestré vrstvy přináší svéráznou, tragikomickou výpověď o nelehké cestě horníka, který z rázovitého prostředí ostravských dolů pozdního socialismu odchází do emigrace, kde místo vysněného ráje naráží na tvrdou skutečnost života v kapitalismu. Kniha dodneška působí výjimečná mírou své autenticity a také díky neotřelému využití ostravského dialektu.DĚJ TÉTO KNIHY SE ODEHRÁVÁ V PROSTŘEDÍ OSTRAVSKÝCH DOLŮ.
IVAN LANDSMANN SE NÁS V TÉTO KNIZE POKUSIL SEZNÁMIT S NELEHKÝM ŽIVOTEM HORNÍKŮ.
ON SÁM DŘÍVE HORNÍKEM BÝVAL, TAKŽE JAKÉKOLIV SMYŠLENOSTI JSOU VYLOUČENÉ. JEDNOHO DNE, BYLO TO JEŠTĚ ZA SOCIALISMU, IVAN LANDSMANN EMIGROVAL A TĚŠIL SE NA BÁJEČNÝ ŽIVOT V KAPITALISMU. TADY SE POTVRDILO PŘÍSLOVÍ - Z BLÁTA DO LOUŽE.
PŘÍBĚH BYL TAK ÚSPĚŠNÝ, ŽE BYL I HRÁN V DIVADLE PETRA BEZRUČE.
DOPORUČUJI.
Koupit můžete zde:

Pergoly,ploty a terasy

19. března 2016 v 23:00 Recenze

Pergoly,ploty a terasy

Rádi byste vybudovali příjemné posezení na terase zkrášlené elegantní pergolou? Plánujete stavbu plotu, který vás ochrání před zvědavými pohledy sousedů? Tato kniha vám poradí jak na to. Naleznete zde všechny potřebné informace týkající se výběru materiálu, konstrukčních řešení a pracovních postupů - od výběru dlažby a vzorů pokládky až po podrobný návod ke stavbě terasy se zídkou či pergoly napojené na stěnu domu.

- Druhy dřeva a jeho nákup
- Lemování okrajů pozemků a teras
- Výkop a podklad
- Plný plot s navazující pergolou
- Treláž s rámem
- Terasa se zídkou a posezením


KNIHA URČENÁ VŠEM,KTEŘÍ MAJÍ ZAHRADY A ZAHRÁDKY A KTEŘÍ SE RÁDI INSPIRUJÍ. MY ZAHRÁDKU MÁME,PERGOLU PROZATÍM NEMÁME.
V TÉTO KNIZE JSEM NAŠEL MNOHO TIPŮ, JEŠTĚ NEJSEM ROZHODNUTÝ KTERÝ, ALE JISTĚ NĚKTERÝ Z NICH VYUŽIJI PŘI STAVBĚ NAŠÍ PERGOLY. CHCI TAKOVOU TU PERGOLU, KTERÁ JE NAPOJENÁ NA DŮM.
V KNÍŽCE JSEM NAŠEL I RADY, JAKÉ DŘEVO POUŽÍT, V ČEMŽ JSEM NEMĚL DOSUD JASNO.
DOPORUČUJI.


Koupit můžete zde:

Televizní idoly

19. března 2016 v 22:56 Recenze

Televizní idoly

V knize, která vychází k 60 letům televizního vysílání, si každý najde svůj idol. Ať už mezi herci a herečkami, seriály či večerníčky, zpěváky a hudebníky, mistry slova nebo těmi, co stáli v pozadí za kamerou.
Televize znamená defilé populárních osobností a v této knize najdete čtivé medailonky k mnoha z nich.
Deset pamětníků televizní historie poskytlo speciálně pro tuto knihu svá svědectví a připojili vlastnoruční podpisy. Jak se "třemi chlapy v chalupě" - Lubomírem Lipským, Janem Skopečkem a Ladislavem Trojanem - cloumala nevídaná popularita, dokonce nabídky k sňatkům? Jak prožívala "Vlaštovka" Olga Čuříková v televizi srpen 1968? A jak se dnes daří první programové televizní hlasatelce Jarmile Šusterové? S jakými herci si nejvíce užil kameraman Vladimír Opletal? Jak se z režiséra Františka Poláka stal Louis Armstrong? Co v dnešním televizním vysílání chybí Pavlíně Filipovské a jak její tatínek František Filipovský vzpomínal na první den televizního vysílání v Československu? Kdy se ze swingového zpěváka Josefa Zímy stal král české lidovky? A jak se Jana Štěpánková cítila v Takové normální rodince a jak jako lékařka v Nemocnici na kraji města?

S předmluvou generálního ředitele České televize Petra Dvořáka!PŘEHLÍDKA ČESKÝCH HERCŮ A HEREČEK. A MUSÍM UZNAT, ŽE JICH ČESKO MÁ POŽEHNANĚ. MŮJ NEOBLÍBENĚJŠÍ HEREC JE VLADIMÍR MENŠÍM A HEREČKA JANA BREICHOVÁ. A KTEŘÍ JSOU TI VAŠI NEJ?
TATO KNIHA BYLA VYDANÁ K 60.VÝROČÍ TELEVIZNÍHO VYSÍLÁNÍ.
DOPORUČUJI.


Koupit můžete zde:

Balony a vzducholodě

19. března 2016 v 22:52 Recenze

Balony a vzducholodě


Přání člověka vzlétnout bylo korunováno úspěchem až koncem 18. století díky geniálnímu vynálezu bratří Montgolfierů. První vzlety balonů ve Francii, a to bez posádky i s lidmi v koši balonu, otevřely historii létání a ovlivnily i české vzduchoplavce. Prostřednictvím dobových fotografií, novinových článků, vzpomínek a historických rytin je toto nejzajímavější období světové i české vzduchoplavby zachyceno v encyklopedii Balony vzducholodě.

Z obsahu knihy:
* historie letectví a počátky balonového létání
* nejstarší projekty a experimenty s balony
* padák pro rychlé opuštění domu
* nerealizované projekty a nepodařené vzlety
* akustický variometr a další zajímavé přístroje
* balony upoutané pomocí lana
* aerostaty na horký vzduch
* balony plněné plynem a jejich vývoj
* stavba řiditelných balonů a vzducholodí
* elektrická vzducholoď bratrů Tissandierových
* vojenské využití balonů
* britská námořní vzducholoď a dělostřelecké balony
* francouzské, německé, americké a ruské vzducholodi
* průkopníci balonového létání v Evropě a zámoří
* balony a vzducholodě nad severním pólem
* Roald Amundsen a Umberto Nobile
* česká vzduchoplavba a naši balonisté
* Pražská vzduchoplavecká škola
* Česká aeronautická společnost
* technické detaily a konstrukční zvláštnosti strojů lehčích než vzduch
* makety a novodobé repliky montgolfiér
* dobové fotografie, reklamy a ilustrace


První veřejná ukázka letu stroje lehčího než vzduch se uskutečnila 4. června 1783 v Annonay ve Francii, když bratři Joseph a Jacques Montgolfierové vypustili do vzduchu první horkovzdušný balon. Vypozorovali, že kouř směřuje směrem vzhůru a papírový pytel umístěný nad oheň směřuje vzhůru taktéž díky tomu, že ho vytlačuje horký vzduch. Usoudili, že pokud by dokázali dostat to, o čem si mysleli, že je zvláštní plyn, do uzavřeného lehkého vaku, tento vak by se měl vznést do vzduchu. Bratři Montgolfiérové tak znovuobjevili teorii nadnášení, kterou poprvé formuloval řecký matematik a filozof Archimédes ve druhém století před naším letopočtem. Balón byl vyroben z papíru a taftu a byl zdola otevřený. Pokud byl hořící papír umístěn blízko k otvoru, balon se díky horkému vzduchu začal zvolna vznášet. Bratři testovali balony s objemem od 1,1 m3 do 18,4 m3, které dokázaly vystoupat až do výšky 183 metrů. Poté, co usoudili, že jejich experiment funguje, rozhodli se sestrojit velký balón s průměrem 10 metrů, který otestovali 4. června 1783 na tržišti v Annonay ve Francii. Balón, nazvaný Mongolfiere, se dokázal vznést do výše 2000 metrů a prvními pasažéry byli beran, kohout a kachna. Po tomto úspěchu bratři Montgolfierové odjeli do Paříže, kde vytvořili další velký balón. 19. září 1783 se ve Versailles vznesl první balon s posádkou, která byla v koši zavěšeném pod balónem, a kterou tvořil Pilatre Roziére a markýz d´Arlande. Let, jenž trval osm minut, se odehrál před králem Ludvíkem XVI., Marií Antoinettou a celým královským dvorem a přihlíželo mu dalších 130 000 zvědavců. Balón uletěl 3,2 kilometru, aby poté bezpečně dosedl s posádkou na zem.


TATO KNIHA MĚ MOC POTĚŠILA. LÉTÁNÍ MĚ ODJAKŽIVA FASCINOVALO.
NA POČÁTKU VŠEHO BYL VYNÁLEZ BRATŘÍ MONTGOLFIERŮ.
S TOUTO KNIHOU BUDETE MISTŘI VE ZNALOSTECH HISTORIE LÉTÁNÍ. BALONEM JSEM JEŠTĚ NIKDY NELETĚL, TATO KNIHA MĚ NAMOTIVOVALO K TOMU,ABYCH TO VYZKOUŠEL. MUSÍ TO BÝT NEUVĚŘITELNÝ ZÁŽITEK.
DOPORUČUJI.


Koupit můžete zde:

Lexikon vesmíru

19. března 2016 v 22:46 Recenze

Lexikon vesmíruLexikon vesmíru


Jiří Dušek, Pavel Gabzdyl


Vesmírem od jeho počátku vás provede unikátní kniha, ve které mimo poutavých textů a zajímavých fotografií najdete i mnoho dokumentů z minulosti i současnosti objevování vesmíru. Čeká vás několik historických osobností jako například Galileo Galilei nebo Mikuláš Koperník, podíváte se zblízka na naše životodárné Slunce, prohlédnete si Měsíc, dočtete se více o kometách, velikosti hvězd, dozvíte se o sedmi divech sluneční soustavy, podíváte se do vzdáleného vesmíru, podniknete procházku noční oblohou a budete obdivovat šperky planet. To je jen malá ukázka vesmírného menu, které pro vás autoři připravili, to hlavní vás čeká uvnitř. V kapsách na stránkách knihy naleznete přiložené faksimile prvních astronomických nákresů, starých hvězdných map, historických dokumentů a mnoho dalšího. Zajímáte-li se o vesmír, pak máte jedinečnou příležitost chytit do ruky dokumenty, které úzce souvisí s historií jeho poznávání.

Co také najdete v příloze knihy:
Faksimile historických dokumentů
Historické hvězdné mapy
Galileův deník
Destičku ze sondy Pioneer 10
Jídelníček z Apolla 11
Řez meteoritem
Atestované brýle pro pozorování Slunce
Difrakční brýle
Otáčivou mapku hvězdné oblohy


V TÉTO KNIZE JSEM SE DOZVĚDĚL SPOUSTU ZAJÍMAVOSTÍ ZE SVĚTA VESMÍRU. TATO KNIHA JE UNIKÁT. OBSAHUJE NESČETNÉ MNOŽSTVÍ ZAJÍMAVÝCH FOTOGRAFIÍ. VŽDY MĚ ZAJÍMALO, JAK SE OBJEVOVAL VESMÍR. NEJVÍCE MĚ FASCINUJÍ HVĚZDNÉ MAPY. A TAKOVÝ JÍDELNÍČEK Z APOLLA 11 TAKÉ NENÍ K ZAHOZENÍ.
V KNIZE JSEM TAKÉ NAŠEL BRÝLE, SE KTERÝMI MOHU POZOROVAT SLUNCE.
DOPORUČUJI.


Koupit můžete zde:

Vážka

10. března 2016 v 20:49 Knižní novinky
NOVINKA NAKLADATELSTVÍ MOTTO
VÁŽKA
ODHALTE TEMNÉ TAJEMSTVÍ, KTERÉ MĚLO ZŮSTAT POHŘBENO POD TROSKAMI LETADLA
Praha, 10. března 2016 - Kam až byste byli schopni zajít, abyste získali zpět své vnouče, přesto, že si nejste jisti jeho identitou? Michel Bussi je jedním z nejpopulárnějších francouzských autorů současnosti a jeho detektivní román Vážka se stal naprostou senzací. Bussi rozehrává ve Vážce příběh plný napětí, intrik, tajemství, ale i etických otázek…
Krátce po vydání v domovské Francii byl Bussiho román Vážka přeložen do dvaceti šesti jazyků a získal mnohá mezinárodní ocenění (např. Prix Maison de la Presse 2012, Murderer's Pen Prize 2014 nebo French Thriller Prize 2011). S thrillerem Vážka, který právě vydává nakladatelství Motto, sklízí autor nadšené ohlasy čtenářů i kritiků po celém světě. Jen ve Francii se prodalo přes půl milionu výtisků a Vážka čeká na své filmové zpracování.
Kdo je tříměsíční miminko, které jako jediné přežilo havárii letadla? Komu Vážka, jak holčičku nazvali novináři, patří? O to se přou dvě rodiny, jedna bohatá, druhá chudá. Holčička je přiřčena chudým rodičům, ale druhá rodina se s tím nechce smířit. Jejich soukromý detektiv našel klíč k záhadě až po dlouhých osmnácti letech. Záhy je však nalezen mrtvý, s prostřelenou hrudí. Je šokující rozuzlení dílem náhody nebo někdo již od počátku se všemi účastníky manipuluje?
V thrilleru Vážka vystavěl Michel Bussi důmyslný příběh, v němž čtenářům servíruje stále nové pointy. Někde vyzkouší váš úsudek, jinde zas překvapí jemným vykreslením citů a vztahů. Vážka je tajemná a na vyřešení záhady její identity si hrdinové Bussiho románu počkají dlouhých 18 let.
"Vážka není tolik o vraždě jako o tajemství. To bude vyhovovat všem, kteří chtějí při čtení řešit puzzle, zapojit mozek a vymýšlet způsoby, jak se zdánlivě nemožné situace mohou dál vyvíjet. Vážka přeskočila žánrové hranice a osloví široké publikum," napsal po vydání ve Velké Británii týdeník The Sunday Times.

Dostaňte se do jeho hlavy

7. března 2016 v 12:54 Informace
Dostaňte se do jeho hlavy
Dámy, máte také někdy pocit, že svému partnerovi vůbec nerozumíte? Prolomte tu zatracenou komunikační bariéru a položte si otázku, jak se dostat do jeho myšlenek. P ošlete svému příteli zprávu, kterou s lehkostí a nevinností zasadíte vaše tajná přání do jeho hlavy. Zvolte si zprávu s přáním, které se během chvíle přepíše v neškodnou banalitu. Uvěří tomu, co viděl? Neuvěří? Jak zareaguje? Kterou cestou se vydá? Dostaňte se do hlavy svého partnera na http://www.dostansedojehohlavy.cz/ .
#dostansedojehohlavy